У Бијељина одржан округли сто - 6. УН-ова седмица безбједности саобраћаја

У Бијељина одржан округли сто - 6. УН-ова седмица безбједности саобраћаја

Управљање брзинама у насељу и, уопште, повећање безбједности учесника у саобраћају, биле су главне теме данашњег округлог стола одржаног у Бијељини у оквиру обиљежавања шесте УН Седмице безбједности саобраћаја.

На овом стручном догађају, поред домаћина – представника Градске управе Града Бијељина и Агенције за безбједност саобраћаја Републике Српске (АБСРС), учествовaли су представници министарстава саобраћаја и веза, односно, унутрашњих послова у Влади Републике Српске, Министарства транспорта и комуникација у Савјету министара, директор Транспортне заједнице, представници Агенције за безбједност саобраћаја Републике Србије, Саобраћајног факултета Универзитета у Београду и Дирекције за изградњу и развој Града Бијељина, а преко видео-линка укључили су се представници Свјетске здравствене организације, Економске комисије УН за Европу и Европског савјета за безбједност саобраћаја.
Отварајући округли сто, градоначелник Бијељине Љубиша Петровић је оцијенио да су се Град Бијељина и АБСРС лако договорили да се свјетска седмица посвећена безбједности саобраћаја на нивоу Српске одржи у Бијељини.

- Искористићемо ову прилику да обиђемо неколико саобраћајних дионица у Граду Бијељина на којима је добро ријешен проблем саобраћајне опасности, али и неке на којим тек треба да га ријешимо. Учинићемо све да, у сарадњи са надлежним институцијама, на нашим саобраћајницама добијемо бољу и безбједнију инфраструктуру. Након измјене Закона о безбједности саобраћаја, именоваћемо и Савјет за безбједност саобраћаја који треба да заживи у пуном капацитету и рјешава нагомилане саобраћајне проблеме у Граду Бијељина - најавио је градоначелник Бијељине Љубића Петровић.

Министар транспорта и комуникација БиХ Војин Митровић је подсјетио да је најважнији циљ свих активности на побољшању безбједности саобраћаја смањење броја жртава саобраћајних незгода на нулу.

- Тај циљ није лако достижан, али морамо тежити ка њему. У систему безбједности саобраћаја има велики број учесника и сви они одговорним радом треба да доприносе безбједности – од здравствених и образовних установа, преко полиције, министарстава, па до ауто-школа и техничких прегледа. Поред стратегија безбједности саобраћаја које израђујемо у сарадњи са стручњацима из Уједињених Нација и Транспортне заједнице, тренутно радимо и на ревизији пројеката путне мреже, прије свега, сигнализације, као важног дијела саобраћајне инфраструктуре - нагласио је министар Митровић.
 

Циљ састанка је био, између осталог, указивање на потребу ограничења брзине у насељима на 30 километара на час, јер бројни показатељи потврђују знатно мање стопе смртности у саобраћајним незгодама при споријој вожњи.

- Прошле године у Републици Српској је у саобраћајним незгодама смртно страдало 101 лице, повријеђено је 2735, од тога је петина доживјела тешке повреде. Наш циљ је да кроз овакве скупове, промјене законских процедура и уважавање мишљења научне заједнице идемо ка циљу од ни једног погинулог у саобраћају – поручио је министар саобраћаја и веза Српске Недељко Ћорић.

Директор Транспортне заједнице Матеј Закоњшек је подсјетио на статистичке податке по којима при удару у брзини од 50 километара на час од десет људи преживи двоје од десет људи, при брзини од 40 километара на час број преживјелих се повећана на шест од десет, а при брзини од 30 километара на час, број преживјелих је девет од десет.

- Не смијемо одустати од напора да повећамо безбједност у саобраћају, све док не постигнемо број од нула погинулих – јасан је био Закоњшек.


 






©2016. АГЕНЦИЈА ЗА БЕЗБЈЕДНОСТ САОБРАЋАЈА РЕПУБЛИКE СРПСКЕ. Сва права задржана.
Покреће :  BitLab CMS