Бања Лука: Опрезни пазе на пружне прелазе

Бања Лука:  Опрезни пазе на пружне прелазе

Превентивне активности које се реализују у склопу кампање „Опрезни пазе на пружне прелазе“ након неколико локалних заједница, настављена је и у Бањој Луци радним састанаком у Градској управи.

Како је рекла савјетница градоначелника за друштвене дјелатности, Милада Шукало циљ планираних активности јесте повећање нивоа безбједности саобраћаја у Републици Српској, са акцентом на пружне прелазе.

-Град Бања Лука је задовољан овим састанком, те морам да нагласим да је од велике важности то што су представници свих релевантних институција били присутни, а све како би смо разговарали о овим проблемима када је наш град у питању. Ми као градска администрација смо максимално опредијељени да подржимо ову кампању, што и радимо. У протеклом периоду издвојили смо 300.000 КМ за заједнички пројекат који ћемо реализовати у сарадњи са Жељезницама Републике Српске, на додатном ообезбјеђивању пружних прелаза у Подгоричкој улици – рекла је она.

Додала је да су на састанаку донесена два битна закључка.

– Први је тај да морамо додатно да радимо на подизању свијести наших суграђана, прије свега возача. Имали смо прилику да чујемо алармантне податке када је у питању број прекршаја возача на пружним прелазима, прије свега у кругу Инцела.  Друга ствар је фокусирана на оно што Град може да уради.  Наиме, додатно ћемо се позабавити, не само сигнализацијом, него и едукацијом, као и едукативним садржајем који можемо да радимо кроз наша ресорна одјељења – поручила је савјетница.

Додала је да је сигурност у саобраћају једна од тема којој градска администрација посвећује посебну пажњу, те да ће тако бити и у будућности, како би све овакве и сличне активности уродиле плодом.

Вршилац дужности директора Агенције за безбједност саобраћаја Републике Српске, Милија Радовић истакао је како су и ове године у оквиру кампање имали низ активности.

-Оно што смо обећали у претходној години, да ћемо урадити интерактивну мапу пружних прелаза на пругама у Републици Српској, то смо и урадили. Мапа се ажурира свакодневно и налази се на сајту Агенције – рекао је он.

Додао је како и за наредни период имају мноштво планова и активности које ће реализовати.

-За наредни период, припремили смо бројачки лист, а Ауто-мото савез Републике Српске је преузео обавезу на себе да изврши бројање возила на одређеном броју пружних прелаза. На тај начин, имаћемо податке колико је тиме оптерећен одређени пружни прелаз – рекао је он.

Поручио је како сва сигнализација мора да буде у складу са правилима укрштања пута и пруге, те да се утиче на свијест суграђана, посебно оних који возе аутомобиле.

Помоћник министра саобраћаја и веза за жељезнички, водни и ваздушни саобраћај Републике Српске, Весна Вожни поричила је како ово министарство саобраћаја и веза подржава све активности кампање, која је засигурно уродила плодом.

-Ми смо досада измјеном закона о Жељезницама Републике Српске дефинисали учешће у финансирању одржавања и изградње нових пружних прелаза – рекла  је она.

Извршни директор послова инфраструктуре Жељезница Републике Српске,  Драган Субашић поручио је како је провођење кампање са локалним заједница од великог значаја, а Бања Лука је одличан примјер.

-Ваш град је одличан примјер сарадње. Жељезнице Републике Српске свакако желе да повећају безбједност саобраћаја на пружним прелазима. Овом приликом апелујемо на све возаче, али и на представнике ауто-школа да када обучавају младе возаче да им скрену пажњу на сигнализацију на пружним прелазима – поручио је он.

Превентивним активностима жели се утицати на промјену ставова свих учесника у саобраћају приликом кретања прелаза који прелазе преко жељезничких пруга.

 






©2016. АГЕНЦИЈА ЗА БЕЗБЈЕДНОСТ САОБРАЋАЈА РЕПУБЛИКE СРПСКЕ. Сва права задржана.
Покреће :  BitLab CMS