2021-05-19 18:45:11
Добој као друмско чвориште и који броји 42 пружна прелаза, једна је од локалних заједница у Српској у којој се често дешавају несреће на пружним прелазима. У последњих пет година на овдашњим пружним прелазима смртно су страдала четири лица, док је у том периоду на пружним прелазима у Српској животе изгубило десет лица.
У преко 90 процената случајева за сам настанак саобраћајних незгода одговорни су возачи у друмском саобраћају. Посебно би на њих апеловао да када прелазе пружне прелазе да обрате посебну пажњу, јер то може да им сачува живот – изјавио је Жељко Гребић, савјетник министра саобраћаја и веза Републике Српске.
Истраживања проведена у Србији, а слична је ситуација и код нас, кажу, да од 100 возача који наиђу на пружни прелаз на којем су упаљени свјетлосни знаци који указују на долазак воза или на којем се спуштају браници или полубраници, њих 10 ће покушати да пређе пружни прелаз прије самог наиласка воза. Дакле, и кад му је забрањен пролаз он ће покушати да пређе пружни прелаз. Тамо гдје пружни прелаз нема бранике или полубранике, него само троугао прегледности, од три возача само ће један стати. а два ће прећи преко пружног прелаза без заустављања – рекао је Милија Радовић, замјеник директора Агенције за безбједност саобраћаја Републике Српске.
Из Жељезница Српске наводе да су сви пружни прелази на добојском подручју обезбијеђени одређеном сигнализацијом, док су четири осигурана на вишем нивоу. Подршку у подизању безбједности жељезничког саобраћаја имају и од Града Добоја.
Жељезнице Републике Српске према свим локалним заједницама редовно упућују дописе и покушавамо сви заједнички, уколико је то могуће, да укинемо оне путне прелазе који не испуњавају одређену законску регулативу. Али то је врло скупа инвестиција и морамо сви заједнички да уложимо труд, како би покушали да их сведемо на што мањи могући број у оквиру законске регулативе – изјавио је Раде Цвијановић, Жељезнице Републике Српске.
Покренули смо једну иницијативу која је генерално и наша обавеза да обиђемо све пружне прелазе који се налазе на подручју Града Добоја, у циљу да снимимо ситуацију и какво је стање тих пружних прелаза, да би евентуално тамо гдје постоје неки недостаци у наредном периоду ишли у правцу њиховог отклањања, како би учинили те пружне прелазе што безбједнијим и што сигурнијим за пролазак возова, а исто тако и моторних возила – рекао је Владимир Марковић, замјеник градоначелника Добоја.
Допринос у кампањи „Опрезни пазе на пружне прелазе“ која је почела 24. марта и која ће трајати до септембра даје и Саобраћајни факултет у Добоју, који у оквиру студијског програма, поред друмског и градског има и жељезнички саобраћај.
-Мислим да Саобраћајни факултет може дати значајан допринос у реализацији разних пројеката, стратегија и студија. Чуо сам данас овдје да ће вјероватно у скорије вријеме да се донесе и нови правилник, тако да ће наши професори узети учешће и јавној расправи, а наравно вјероватно и у изради тог правилника, тако да ћемо на тај начим дати свој пуни допринос овим кампањама које имају за циљ повећање безбједности у саобраћају и спашавање људских живота – изјавио је Зоран Ћургуз, декан Саобраћајног факултета у Добоју.
У циљу подизања безбједности жељезничког саобраћаја, из Агенције за саобраћај наводе да ће одштампати разледнице за ученике трећег и четвртог разреда у чијем уписном подручју се налазе пружни прелази. Кампања се одвија и у оквиру 6. УН-ове седмице безбједности саобраћаја, која се обиљежава од 17. до 23. маја под слоганом „Улице за живот, волимо 30“, како би се анимирали возачи да смање брзину кретања на 30 километара на час.