Успјешно одржана XIII Међународна конференција „Безбједност саобраћаја у локалној заједници“

Успјешно одржана XIII Међународна конференција „Безбједност саобраћаја у локалној заједници“

Министарство саобраћаја и веза Републике Српске и Агенција за безбједност саобраћаја Републике Српске 24. и 25. октобра 2024. године, у Бањој Луци, успјешно су организовали XIII Међународну конференцију „Безбједност саобраћаја у локалној заједници“. Конференција је одржана под покровитељством Владе Републике Српске и Савјета за безбједност саобраћаја Републике Српске а уз подршку Европског савјета за безбједност саобраћаја.

На овогодишњој конференцији учествовало је преко 250 стручњака из области безбједности саобраћаја. Поред представника јединица локалне самоуправе Републике Србије, Републике Словеније, Републике Црне Горе и Републике Српске, конференцији су присуствовали и представници у Влади Републике Србије, Босне и Херцеговине и Републике Српске, те  Агенције за безбедност саобраћаја Републике Србије, Јавне агенцији за безбједност саобраћаја Републике Словеније, Ауто–мото савеза Републике Србије и Републике Српске, представници факултета, удружења грађана Републике Српске и остали.

На почетку конференције присутни су имали прилику да послушају пјесме и рецитал хорске секције ОШ „Бранко Радичевић“ посвећени трагично страдалој педагогици Милани Копрена.

Част и задовољство је напоменути, да је и на овогодишњој конференцији, путем видео презентације, учешће узео и директор Европског савјета за безбједност саобраћаја Антонио Авеносо.

Младен Петровић, директор Агенције за безбједност саобраћаја Републике Српске као домаћин конференције у уводном обраћању поздравио је све присутне, наводећи да све институције које се баве безбједношћу саобраћаја имају исти циљ, а то је подизање свијест о значају безбједности у саобраћају и поштовању прописа. Осврнуо се на малишане из хорске секције који су својим пјевањем изазвали емуцију свих присутних,  наводећи да сви заједно марају да дају свој допринос како не би долазило до оваквих немилих догађаја. Истакао је да је стање безбједности саобраћаја значајно подигнуто у посљедних десет година, да је број погинулих смањен,  али коначан циљ треба да буде ни један изгубљен живот на путевима Републике Српске. Директор је у уводном обраћању навео и одличну сарадњу са Агенцијом за безбедност саобраћаја Републике Србије, као и стручну и материјалну помоћ коју Агенција Српске има од стране Агенције Србије. Захвалио се јавним предузећима „Аутопутеви Републике Српске“ и „Путеви Републике Српске“, као и Ауто мото савезу Републике Српске који су подржали организацију конференције као и осталим спонзорима конференције.

Мирко Коковић, замјеник директор Агенције за безбедност саобраћаја Републике Србије, поздравио је све присутне те навео, да је веома значајна сарадња између двију Агенција и да је основни циљ безбједнији саобраћај како у Србији тако и у Републици Српској као и у цијелом региону. Навео је да ће Агенција за безбедност саобраћаја Републике Србије увјек бити подршка раду Агенцији за безбједност саобраћаја Републике Српске те се нада реализацији неких заједничких пројеката у наредном периоду. Замјеник директора Агенције Србије у обраћању осврнуо се и на неке статистичке податке Републике Србије а односе се на саобраћајне незгоде на путевима Србије.

Министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран рекао је да је безбједност учесника у саобраћају брига сваког од нас. „То није само брига Министарства саобраћаја и веза, Министарства унутрашњих послова, и других институција, већ сваког појединца понаособ. Зато политика безбједности саобраћаја захтјева свеобухватан мултидисциплинарни приступ свих чинилаца од образовних институција, и то не само оних које се баве обуком будућих возача, преко здравствених установа, предузећа за одржавање јавних путева, самих локалних заједница, и слично, па до Министарства саобраћаја и веза и Министарства унутрашњих послова Републике Српске, као стратешких владиних институција“, навео је министар Каран. Он је истакао да је у Српској од почетка године евидентирано 16.000 прекршаја у саобраћају, те да је више од 80 одсто учесника саобраћајних несрећа било под дејством алкохола, а да је забрињавајуће да у посљедње вријеме имамо све више учесника у саобраћају под дејством опијата. Министар Каран је подсјетио да је МУП предузео низ превентивних мјера посљедњих година, почевши од стационираних радара, којих је у Републици Српској више од 100. "Готово да више немамо саобраћајних незгода тамо гдје су стационирани радари, поготово не тежих и не оних са смртним посљедицама, што је јако добро. По истом принципу развијамо посебан програм „Безбиједан град“, гдје имамо више од 1.000 камера у нашим локалним заједницама, које су се показале јако ефикасним. Смањили смо број саобраћајних несрећа у локалним заједницама, а рјешавајући питање безбједности саобраћаја, смањили смо и обим криминалитета", нагласио је министар Каран.

 

Недељко Чубриловић, Министар саобраћаја и веза у Влади Републике Српске, члан почасног одбора, члан Савјета за безбједност саобраћаја Републике Српске ријечима подршке обратио се учесницима конференције, те поручио да не вриједи дизати на виши степен само саобраћајнице, него треба утицати и на свијест људи на више начина, те да треба да је укључено и Министарство здравља, МУП Српске и Влада Републике, као кровне институције које све то обједињује и координирају.

Предсједник програмског одбора, предсједник Савјета за безбједност саобраћаја Републике Српске, предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић обратио се учесницима конференције, наводећи да је Република Српска смањила број погинулих на путевима за 33 одсто у посљедњих 10 година, али да то није довољно да би се ухватио корак са развијеним европским земљама. Нагласио је да ће Влада Републике Српске израдити нову стратегију безбједности саобраћаја за период од 2025. до 2034. године, чији ће основни циљ бити да се што више смањи број погинулих у саобраћају. "О значају овог питања најбоље говори податак да дневно у саобраћају 3.000 људи у свијету изгуби живот, што је годишње 1,3 милиона људи и да повреде у саобраћају спадају у три највећа узрочника смрти у свијету", навео је предсједник Владе. Он сматра да је безбједност саобраћаја веома важно питање, не само за Републику Српску и све њене грађане, него за цијели регион. Предсједник Владе Републике Српске захвалио се свим учесницима конференције на спремности да уложе свој труд, знање и енергију како би Републику Српску довели на ниво европских земаља када је ријеч о проблему саобраћајних незгода и њихових посљедица. "Поруке свих конференција овог типа у окружењу су да треба побољшати саобраћајну инфраструктуру, пооштрити критеријуме за добијање возачких дозвола, повећати ниво поштовања саобраћајних прописа. Све су то питања о којима ће бити ријечи приликом израде нове стратегије".

Влада Републике Српске ће настојати да обезбиједи и додатна новчана средства за побољшање безбједности саобраћаја на путевима у Републици Српској. Након ријечи подршке свечано је отворио XIII међународну конференцију „Безбједност саобраћаја у локалној заједници“.

У протоколарном дијелу конференције и ове године, као и предходних, додјељено је неколико повеља и захвалница.

Повеље за велико и несебично залагање, подршку и промоцију на унапређењу безбједности саобраћаја у Републици Српској додјељене су:

  1. Јавном предузећу „Ауто путеви Републике Српске“ и
  2. Јавном предузећу „Путеви Републике Српске“

Захвалнице за допринос на унапређењу система безбједности саобраћаја, за подршку у реализацији превентивних активности као и за материјалну подршку организовању овогодишње, али и претходних конференција, организатор конференције додијелио је:

  1. Радио телевизије Републике Српске
  2. Компанији М:тел
  3. Ауто мото савез Републике Српске
  4. ОШ „Бранко Радичевић“ и
  5. Васку Тодићу

У име награђених скупу се обратио директор јавног предузећа „Аутопутеви„ Недељко Ћорић који је указао на чињеницу да су ауто-путеви најбезбједније саобраћајнице, упркос чињеници да је из године у годину све више возила на свим дионицама ауто-путева у Српској.

Иако се из године у годину биљежи повећање броја возила на ауто-путевима у Републици Српској, ниво безбједности свих учесника у саобраћају и даље је на изузетно високом нивоу, о чему свједочи податак да „фактор пут“ није проузроковао нити једну саобраћајну незгоду са смртним исходом или тешким повредама по учеснике у саобраћају – поручио је Ћорић, изразивши увјерење да ће у наредном периоду доћи до преусмјеравања саобраћаја са магистралних и регионалних путева на ауто-путеве.

Ћорић је на крају поручио да ће ЈП „Аутопутеви Републике Српске“ увијек бити партнер оваквим и сличним скуповима, на којима се, из угла доказаних стручњака, дефинишу правци и начини дјеловања у смјеру унапређења безбједности свих учесника у саобраћају.

По завршетку протоколарног дијела почео је радни дио комференције, пленарна излагања, панел дискусије, излагање радова и примјери добре праксе. Радним дијелом конференције управљали су искусни модератори.

Конференција је подржана и од бројних медија.

У вечерњим сатима учесници конференције имали су прилику да се опусте у ресторану хотела „Босна“ гдје је била организована свечана вечера а за добру атмосферу побринуо се бенд „Стара прича“ из Бијељине.

 

Фотографије са конференције, као и са свечане вечере, моћи ћете преузети у току наредне седмице са наше веб странице ( www.absrs.org  - фотогалерија).

 






©2016. АГЕНЦИЈА ЗА БЕЗБЈЕДНОСТ САОБРАЋАЈА РЕПУБЛИКE СРПСКЕ. Сва права задржана.
Покреће :  BitLab CMS