2015-08-14 12:20:53
РЕЗУЛТАТИ ИСТРАЖИВАЊА:
1. Саобраћајне незгоде чине 30% свих озљеда међу дјецом широм свијета (World Healt Organization, 2009).
2. Дјеца као пјешаци у ниско и средње развијеним земљама су више изложена ризику од саобраћајне незгоде.
3. Истраживачи који анализирају понашање дjеце која прелазе улицу, су закључили да дjецу сврставају у групу учесника у саобраћају чије понашање у саобраћају је веома небезбjедно.
4. Истраживања са дјецом школског узраста од 6 до 12 година потврђује да млади могу исхитрено реаговати и донијети ризичну одлуку у понашању која директно утиче на њихове озљеде
5. Резултати истраживања у Израелу су показали да дјеца која прелазе улицу без пратње имају слабије вештине безбједног преласка у односу на дјецу која прелазе улицу са пратњом и вршњацима старије доби.
6. Истраживања су показала да ће дјеца мушког пола чешће пријећи улицу, а да прије не гледају у надолазећи саобраћај у односу на дјецу женског пола.
Поштовани учесници у саобраћају нова школска година је на прагу, а самим тим неопходан је и већи опрез у вожњи јер ће се у саобраћају наћи велики број школараца. Један од примарних циљева је подизање свијести јавности о трагичном страдању пјешака у саобраћајним незгодама и превенција истих.
Дјеца су најугроженија категорија учесника у саобраћају, због њихове психо – физичке незрелости те мањка животног искуства и знања. Да би се смањио број саобраћајних незгода неопходно је да се у што ранијој животној доби започне са учењем и одгојним процесом како би се дјеца свјесно и одговорно понашала у саобраћају.
Треба узети у обзир да дјеца:
Безбједност дјеце у саобраћају зависи о одговорности свих одраслих, било да су у питању возачи, родитељи, васпитачи, учитељи и др. Возачи нису само дужни повећати опрез у близини школа, вртића, паркова, игралишта, возити прописаном брзином, већ пратити и претпоставити дјечије поступке. Ова упозорења посебно се тичу младих возача који ранијих година нису имали искуства са школарцима у саобраћају.
У наредном периоду неопходно је радити на увођењу безбједних путева до школе. Сигуран пут до школе један је од основних услова безбједности дјеце у саобраћају. Увођење безбједних путева до школе је настало у ЕУ, примењује се у САД, Аустралији и земљама Европе, тако да је постало међународни покрет који тежи креирању безбједних и одрживих видова кретања за дјецу. Локалне заједнице, школе, савјети за безбједност саобраћаја, други стручни органи и организације морали би обезбједити услове за безбједно учешће дјеце у саобраћају.
Свака основна школа требало би да има план школских безбједних путева, те почетком школске године о истоме обавијестити све ученике и њихове родитеље, упозорити их на неправилно понашање и пријетње на школским правцима.
Агенција за безбједност саобраћаја Републике Српске заједно са Министарством саобраћаја и веза, Министарством унутрашњих послова, Министарством просвјете и културе, Ауто-мото савезом Републике Српске и јединицама локалне самоуправе и ове године као и предходних година реализоваће превентивно-едукативне активности пред почетак нове школске године како би свим учесницима у саобраћају скренули пажњу на додатни опрез у саобраћају.
Тим поводом Агенција за безбједност саобраћаја сачинила је анкетно питање о одговорности родитеља, школе, медија и других субјеката у саобраћајном образовању и васпитању дјеце и поставила га на сајт. ПОЗИВАМО ВАС ДА УЧЕСТВУЈЕТЕ У АНКЕТИ!
Агенција за безбједност саобраћаја Републике Српске жели свим школарцима сретан и безбједан полазак у нову школску годину.