Требиње: Пројекат „Кад се живот преокрене“

Требиње: Пројекат „Кад се живот преокрене“

У оквиру пројекта „Кад се живот преокрене“ јуче је у Требињу одржана презентација за ученике средњих школа који ће ускоро полагати возачки испит, о свим опасностима и посљедицама које могу да буду продукт неадекватног понашања у саобраћају.

Дејан Трнинић, који је као тек пунољетан, доживио саобраћајну незгоду и задобио тешке повреде, испричао је средњошколцима своју причу о томе какав је његов живот био прије, а какав је послије саобраћајне несреће.

„Хтјели смо, кроз наше личне приче, да ученицима који су на прагу полагања возачког испита скренемо пажњу на опасности којима су изложени у саобраћају. Могли су да виде како је изгледао наш живот прије, за вријеме и након саобраћајне незгоде која нам је измијенила животе. Овим пројектом настојимо апеловати на младе да возачко искуство стичу стрпљиво и поштујући правила, а прије свега да избјегавају вожњу под дејством алкохола, да поштују ограничења брзине и да не користе мобилни телефон у вожњи.

Од тинејџерских дана они су под утицајем негативних образаца околине, склони су неким ризичним примјерима понашања, од преласка улице, вожње бицикла, а када постану возачи, онда су у још већој опасности. У данашње вријеме под утицајем филмова, игрица, друштвених мрежа, различитих изазова на друштвеним мрежама, гдје се промовише насилничка вожња, сматрам да је важно да чују наше приче-оних који су задобили трајне посљедице у саобраћају и из прве руке можемо да им кажемо, а то могу и да виде, које су посљедице непромишљених одлука“, навео је Трнинић, који је и директор Удружења жртава саобраћајних незгода „Степ“.

Сматра да је изузетно важан овај вид едукације зато што у образовном систему не постоји предмет саобраћајног васпитања.

Истиче да млади људи помно прате предавања и након сваког, а у протеклом периоду су били у 25 локалних заједница, усвоје поруке којих ће се сјећати.

„Младим људима поручујемо да уколико планирају излазак у град, конзумацију алкохола, да аутомобил оставе код куће, нађу сигуран путк до куће, тријезног возача у друштву, позову такси или родитеље, не смију под дејством алкохола да сједају у аутомобил. Када сљедећи пут сједну за волан, сигуран сам да ће се сјетити неке наше реченице или слике коју су видјели на презентацији, која ће их уразумити“, каже Трнинић.

Никола Торбица, руководилац Одсјека за возаче, путнике и возила у Агенцији за безбједност саобраћаја РС каже да је циљ овог пројекта да младим људима скрену пажњу на све ризике у саобраћају.

„Дакле, да укажемо на ризична понашања и да кроз личну причу особе са инвалидитетом која је доживјела саобраћајну незгоду и задобила трајне повреде, схвате шта је то саобраћај и које могу да буду посљедице“, рекао је он.

У протекле двије године око 4 000 ученика је послушало ове приче, а циљ је да у години буде обухваћено око 70 одсто једне генерације.

„Тада ћемо имати огромне помаке када је ријеч о статистици. Та статистика нам сада говори да је од укупног броја страдалих у саобраћајним незгодама 30 одсто младих. Када посматрамо истраживања она нам говоре да млади у том узрасту најчешће страдају у саобраћају“, каже Торбица.

 

 

 

 

 






©2016. АГЕНЦИЈА ЗА БЕЗБЈЕДНОСТ САОБРАЋАЈА РЕПУБЛИКE СРПСКЕ. Сва права задржана.
Покреће :  BitLab CMS