2024-02-07 08:17:35
Мјерење индикатора у Републици Српској показало је да се свега 23 одсто дјеце након треће године превози у ауто-сједалицама, иако то за 70 одсто умањује ризик повређивања и смртног исхода дјеце у саобраћају, речено је у Козарској Дубици на додјели дјечијих ауто-сједалица за осморо дјеце у организацији општине и Агенције за безбједност саобраћаја Републике Српске.
Замјеник директора Агенције за безбједност саобраћаја Републике Српске Милија Радовић истакао је да родитељи највише што могу да ураде за своје дијете - јесте да га правозе на безбједан начин. Радовић је навео да је законска обавеза да се дјеца у ауто-сједалицама превозе до 12 година, а да је мјерењем индикатора у Републици Српској утврђено да се до три године дјеца у ауто-сједалицама превозе у проценту од 82 одсто, али да након тога проценат драстично опада и износи свега 23 одсто. "Свако друго дијете у Републици Српској се превози на неправилан начин што доводи до повећаног ризика страдања дјеце у саобраћају", нагласио је Радовић и додао да се акција "Безбједност дјеце као путника у ауту" спроводи уназад пет-шест година.
Начелник Козарске Дубице Раденко Рељић рекао је да је општина подржала овај пројекат и набавила пет ауто-сједалица, док је Агенција за безбједност саобраћаја Дубичанима поклонила још три. "Ми смо селекцију наших грађана препустили Центру за социјални рад који је водио рачуна о социјалној карти родитеља којима су уручене сједалице и надам се да ће их користити на добробит дјеце", рекао је Рељић.
Он је навео да вриједност ауто-сједалице од 240 до 300 КМ није мала ставка за буџет, али је најважније од свега да сједалица буде постављена у аутомобил на правилан начин и да дијете буде у правилном положају.