2024-12-26 13:21:50
- Провјерите временску прогнозу и стање на путевима те у случају лошег времена, ако можете, одгодите путовање или користите јавни превоз.
- Потпуно очистите возило. Законом сте обавезни очистити цијело возило, тако да снијег или лед не утиче на кретање возила у саобраћају, односно прегледност возача и других учесника у саобраћају.
- Потребно је одржавати веће одстојање – што значи да имамо довољно простора за безбједно заустављање. Пут кочења на снијегу и леду драстично је дужи него на сухом коловозу.
- Код сваке критичне ситуације треба стиснути квачило – вучну силу на тај начин искључујемо и тако ћемо најлакше стабилизовати возило. Код аутоматског мјењача то ћемо учинити тако да панично отпустимо папучицу гаса. Аутоматски мјењач препознаје панично отпуштање гаса и у истом тренутку искључује вучну силу. Запамтимо да на клизавом коловозу не закрећемо управљач нагло, него смирено и с мјером. Руке на управљачу увијек држите на сталним мјестима (15 до 3 или 10 до 2 часова). Након неког времена знаћете колико је потребно окренути управљач за поједину кривину. На тај начин избјегавате типичну грешку возача да у критичној ситуацији окрену управљач више него што је потребно, чиме отежавају скретање возила и продужују пут кочења возила с АБС-ом.
- Не прелазите преко већих локви воде или успорите јер можете потпуно изгубити контролу над возилом због појаве “aquaplaninga”.
- Будите опрезни, посебно на вијадуктима и мостовима због стварања поледице иако је температура ваздуха изнад нуле.
- Најбољи савјет увијек је и онај најједноставнији: ако су најављене велике количине падавина, останите кући или одгодите пут ако можете. Најчешће 24 сата чини разлику између тешких зимских услова и потпуно очишћених главних саобраћајница. Без обзира на то колико дуго возите, зими треба бити свјестан да у саобраћају ни они најбољи нису довољно искусни. Ако можете, радије користите јавни превоз и смањите ризик у саобраћају.