Представници више институција у Приједору су јуче разматрали могућности да се испоштује законска обавеза о минималној удаљености од два километра између двају пружних прелаза, а у оквиру кампање "Опрезни пазе на пружне прелазе".

Представници више институција у Приједору су јуче разматрали могућности да се испоштује законска обавеза о минималној удаљености од два километра између двају пружних прелаза, а у оквиру кампање

Замјеник директора Агенције за безбједност саобраћаја Републике Српске Милија Радовић рекао је да за 16 пружних прелаза у Приједору постоји могућност за укидање. "Данас је највише говора било о безбједности и могућности укидања пружног прелаза Тополик, а размотриће се даљи кораци везани за процедуру укидања и узети у обзир ставови мјештана да мора постојати погодна алтернативна соабраћајница ако дође до укидања", рекао је Радовић.

Он је подсјетио да је урађена интерактивна мапа пружних прелаза у Републици Српској, да је доступна на интернет страницама ове агенције, Министарства саобраћаја и веза и "Жељезница Републике Српске" и да се ажурира редовно, те да су укинута три прелаза у Станарима и по један у Добоју и Шамцу, а да се наставља и активност бројања аутомобила који прелазе преко пружних прелаза и праћење понашања учесника друмског саобраћаја када наилазе на пружне прелазе.

Раде Благојевић из "Жељезница Републике Српске" рекао је да у Српској има 246 путних прелаза од којих је 27 осигурано сигнал-сигурносним уређајима, полубраницима и свјетлосном и звучном сигнализацијом, 12 браницима којима рукују жељезнички радници и 207 саобраћајним знацима на на путу и троуглом прегледности.

"У Приједору од 35 путних прелаза, 32 су осигурана саобраћајним знацима на путу и трогулом прегледности, два браницима којима рукују жељезнички радници и један сигнал-сигурносним уређајима, полубраницима и свјетлосном и звучном сигнализацијом", навео је Благојевић.

Он је подсјетио на то да је узрок смртног исхода на прелазу Тополик у Приједору у овој години лична непажња лица које се недозвољено кретало пругом.

"Главни закључак је дефинисати начин како укидати неусловне путне прелазе и даље да се крене у тај порцес", додао је Благојевић.

Према његовим ријечима, град Приједор је раније дао сагласности на захтјеве за укидање два путна прелаза, а послије тражио да се укидање одгоди.

"Преко Министарства саобраћаја и веза добили смо захтјев неких мјештана односно људи из насеља за укидање путног прелаза Тополик, пошто постоји могућност да се преусмјери друмски саобраћај на путни прелаз Силос који је обезбијеђен бранцими којима

рукују жељезнички радници, а исти ће у будућем периоду бити осигуран савременим уређајима, свјетлосном и звучном сигнализацијом, полубраницима и гуменим патосницама, али тренутно још није направљен никакав договор односно нема никакве сагласности што се тиче града Приједора", навео је Благојевић.

Замјеник градоначелника Жарко Ковачевић рекао је да не зна ко је дао сагласност нити зашто је она укинута.

" Ово је прилика да још једном аплеујемо на возаче и пјешаке да опрезно приступају пружним прелазима и да на тај начин покушамо да дођемо у ситуацију да више немамо саобраћајних незгода, а поготово оних тешких са смртним исходом", рекао је Ковачевић.

Састанку у Градској управи присуствовали су представници субјеката безбједности саобраћаја који учествују у превентивној активности "Опрезни пазе на пружне прелазе".






©2016. АГЕНЦИЈА ЗА БЕЗБЈЕДНОСТ САОБРАЋАЈА РЕПУБЛИКE СРПСКЕ. Сва права задржана.
Покреће :  BitLab CMS